بررسی نقشه های معماری از نگاه مهندس سازه

تنظیمات لازم بر روی آکس بندی

قبل از شروع به طراحی و مدل سازی در نرم افزار  حتما باید اکس بندی پلان معماری را از جهت سازه ای بررسی کنید در این مقاله به شما آموزش میدهیم که چطور باید این کار را انجام دهید.

برای اولین قدم توجه کنید که ستون ها باید به صورت آکس بندی و بلوک شده تنظیم شوند و اگر معمار این کار را انجام نداده بود شما حتما انجام دهید.

میتوانید یک کپی از پلان معماری بگیرید و هر چیزی به غیر از ستون ها و آکس بندی آنها را پاک کنید زیرا اینکار به راحتی کار شما بسیار کمک میکند و و یک بلاک جدا برای ستون ها بسازید و به این روش میتوانید با دقت بیشتری به کار ادامه دهید.

چک کردن رد شدن آکس از هر ستون بر عهده مهندس طراح می باشد و گاهی اوقات معمار اینکار را به درستی انجام نمی دهد.

در آکس بندی، ستونک ها احتیاجی به آکس ندارند و اگر آکسی برای آنها قرار داده شود اشتباه محسوب میشود.

 

نحوه چک کردن آکس بندی

چک کردن آکس بندی ها به این صورت می باشد که اگر فاصله آکس ها کمتر از ۵ سانتی متر باشد یک آکس در نظر گرفته شود و دو آکس نشود.

اگر فاصله دو آکس بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر بود توجه کنید که اگر دو آکس در نظر گرفته شود چه تاثیری روی کار شما دارد و با قضاوت مهندسی انتخاب به عهده شما میباشد .گاهی گوشه های زمین صاف نیستند و این کج بودن باعث ایجاد فاصله در آکس ها می شود که این اختلاف به ۵ تا ۱۰ سانتی متر میرسد.

اگر فاصله آکس ها بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد می بایست برای هر کدام آکس جدا در نظر گرفته شود و به آکس بندی معمار اکتفا نشود.

نکته بعدی هنگامی می باشد که در آکس بندی به ستون های عمودی و افقی برخورد میکنید که در یک راستا می باشند در این شرایط بهتر است که یک آکس قرار داده شود و خط بالاتر ملاک آکس بندی باشد اما اگر دو آکس در نظر گرفته شود دقت کار افزایش پیدا میکند.

 

تفاوت تراز معماری و سازه ای

پلان های معماری که به دست شما می رسد حتما معمار یک برش را در اختیار شما قرار می دهد و تراز هر طبقه در این برش به شما نمایش داده می شود.

ارتفاع هر طبقه فاصله کف تا کف هر طبقه می باشد.

در برش معماری که به شما پلان آن تحویل داده شده است، معمار تراز تمام شده کار را  نمایش می دهد و این تراز برای سازه نمی باشد بلکه ترازی می باشد که معمار بعد از کف سازی طبقه به آن می رسد.

در انواع سقف ها تفاوت تراز معماری و سازه ای مشخص میشوند که در سقف های تیرچه بلوک، تیرچه کرومیت، کامپوزیت و وافل عدد ثابت ۱۰ سانتی متر برای کف سازی در نظر گرفته می شود.

در سقف های عرشه فولادی عدد کف سازی متفاوت می باشد که عدد آن بیشتر می شود.

 

نحوه تطبیق ارتفاع معماری وارتفاع سازه ای

ابتدا قبل از وارد کردن ارتفاعات به نرم افزار نوع سقف خود را مشخص کرده و به نسبت کف سازی برای آن سقف از ارتفاع معماری کم کنید و به نرم افزار وارد کنید. برای سقف های گفته شده در وارد کردن ارتفاع ها، ترازی که معمار در برش قرار داده است را ۱۰ سانتی متر کمتر کرده و به نرم افزار وارد میکنیم. توجه شود که در تراز های منفی، ۱۰ سانتی متر به عدد معمار اضافه میکنیم و از آن کم نشود.

کف سازی پایین ترین طبقه با دیگر طبقات متفاوت می باشد و دارای کف سازی بیشتر می باشد که بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر برای آن در نظر گرفته می شود. بهتر است که ۴۰ سانتی متر در نظر گرفته شود و ۴۰ سانتی متر به تراز منفی اضافه شود.

دلیل کف سازی بیشتر بخاطر کرسی چینی توسط آجر فشاری بر روی فوندانسیون می باشد و بعد از آن دیوار چینی شروع میشود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

درباره ماکلاس هاموقعیتفروشگاه
error: Content is protected !!